9 цікавих фактів про цемент та бетон

Цікаві факти про бетон та цемент
  1. Цемент у своєму сучасному вигляді офіційно запатентували наприкінці вісімнадцятого століття. Роман-цемент, здатний твердіти у воді та на повітрі, запатентував Д. Паркер у 1796 році.
  2. Росія та Китай виробляють найбільшу кількість цементу - в обсязі 53400 та 135000 млн. тонн відповідно за даними на 2008 рік. Японія останніми роками виробляє по 70000 млн. тонн.
  3. Гідравлічний цемент, здатний твердіти під водою, був відкритий римлянами у третьому-другому столітті до н. е. Вони готували цей матеріал, змішуючи вапно з вулканічним попелом. На той час це відкриття було найвидатнішим.
  4. Цемент виступає як основа для виготовлення бетону. Це суміш піску, води, цементу, а також подрібненого гравію чи каменю. До 5600 року нашої ери відноситься найраніший бетон. Його знайшли на березі Дунаю місцеві археологи в одній із хатин древніх поселенців кам'яного віку. Саме з цієї суміші виготовлялася підлога, товщина якої становила 25 см.
  5. Жителі Китаю та Індії стали задіяти цей будівельний матеріал першими. При цьому його навіть застосовували під час зведення Великої Китайської стіни.
  6. У Стародавньому Єгипті цемент використовувався під час зведення галереї єгипетського лабіринту та піраміди Німуса.
  7. Професор-хімік зі Швейцарії, Джозеф Давидовіц, наприкінці ХХ століття припустив, що з бетонних блоків була зведена знаменита піраміда Хеопса в Єгипті. Висунуту версію було підтверджено, оскільки всередині одного з блоків знайшли волосся людини. Ймовірно, він потрапив туди саме під час замішування розчину.
  8. Розглянуті будівельні матеріали були винайдені самими римлянами, оскільки в'яжучі властивості вапна було виявлено не ними. Римляни лише перейняли навички їх застосування у греків, етрусків та інших народів. Саме в Римі впровадили масове застосування цементу, і саме там він набув високої популярності. Римляни змогли використати всі його властивості максимально.
  9. З трасового цементу 2000 років тому було зведено римський акведук, що постачає Кельн водою з Ейфеля. Якби тоді застосовували окис заліза для фарбування, то водогін навіть донині зберіг би власний колір.