Якість готового бетону: основні види контролю

Виробництво бетону – процес технологічно нескладний, але вкрай відповідальний. Від якості готового розчину залежать міцність та надійність майбутньої споруди, термін її експлуатації та здатність протистояти впливам середовища. Не дивно, що контролю якості готового бетону приділяється особлива увага: фінішна перевірка застиглого розчину дозволяє виявити непомічені раніше невідповідності заявленій марці та іншим нормативним показникам та виявити порушення технології виробництва бетонної суміші.

Вхідний контроль

До складу готового бетонного розчину входять:

  • сполучна (портландцемент);
  • заповнювачі різних фракцій (щебінь та пісок);
  • затворник (вода);
  • модифікуючі добавки.

До кожного з цих компонентів висуваються певні вимоги. Як правило, вони стосуються міцності (марки), наявності домішок (чистоти), форми та розмірів зерен. Відповідність характеристик сировинних компонентів вимогам стандартів перевіряється за так званого «вхідного контролю». Тут же на вході здійснюється перевірка вагового. співвідношення вихідних речовин та послідовності їх внесення.

Контроль якості укладання

Контроль якості готового бетонуНа етапі укладання суміші здійснюється контроль бетонування. Укладання суміші в опалубку має проводитися рівномірними шарами однакової товщини. У цьому нормується як товщина шарів, а й час вібрування, крок пересування та заглиблення вібраторів тощо. Щільність укладання розчину перевіряється за допомогою радіоізотопних щільномірів та іншого вимірювального обладнання.

Перевірка якості застиглого бетону

Для остаточної перевірки якості застиглого бетону використовуються зразки, відлиті з досліджуваного розчину. Як правило, це 2-3 кубики з гранню 10-15 см. Їх виготовляють одночасно із заливкою суміші в опалубку і залишають твердіти в умовах, максимально наближених до експлуатаційних. Перевірку якості розчину проводять у спеціалізованих лабораторіях, що мають необхідне обладнання та відповідну ліцензію. Вирішальні контрольні заходи проводяться на 7 добу після заливання. Зумовлено це тим, що основну міцність (до 70% від розрахункової) бетон набирає протягом перших 7 діб.

Якщо зразки з якоїсь причини не були відлиті, може бути проведена перевірка міцності застиглого бетону прямо на будмайданчику. Для цього використовуються ультразвукові та імпульсні методи контролю. На відміну від механічних методів – молотка Кашкарова та інших – вони дозволяють перевірити міцність глибинних шарів бетонного моноліту.